Kartmistrz

Poradnik tworzenia kart postaci


Żart z okazji pierwszego kwietnia.

Nie oszukujmy sie, karty postaci to formularze pełne tabelek i pól do wypełnienia, niczym druki PIT. Dlatego opiszę wam jak zrobić prostą i efektowną kartę w paru krokach.

I. Najpierw musisz przewertować cały podręcznik, do którego chcesz zrobić kartę i wypisać wszystkie istotne elementy postaci. Im wiecej, tym lepiej.

II. Następnie weź czysty arkusz papieru. Dla ułatwienia sobie pracy może być w kratkę, w ostatecznosci w linie. Kartka powinna być formatu A4, czyli 279 x 210 mm. To będzie baza twojej karty.

III. Kolejny krok to znalezienie dobrego ołówka. Może być automatyczny, ale nie za twardy. Optimum byłby taki o twardości 1-2 B. Ważna jest też dobra gumka, która pozwoli usunąć błędy (a będzie ich dużo) nie niszcząc kartki.

IV. Wybierz orientację swojej kary: poziomą (zwana horyzontalną) lub pionową (zwana portretową). Wbrew pozorom jest to istotna decyzja, bo nie każda informacja dobrze prezentuje się w poziomie. Dlatego polecam na początek układ pionowy.

V. Narysuj na kartce odręcznie kilka prostokątów, które będą kontenerami dla informacji o postaci. W tym momencie możesz zwizualizować sobie jak będzie rozplanowana treść. Pomyśl ile potrzeba miejsca na dane.

VI. Wypełnij prostokąty wcześniej przygotowanymi informacjmi z podręcznika. Pamietaj o pozostawieniu miejsca na wpisywanie danych. Jeżeli jakieś informacje nie zmieszczą się na pierwszej stronie odwróc kartkę i powtórz czynność od punktu V. Jeżeli mimo to informacji jest więcej, wyrzuć kartę do kosza i zacznij od punktu II. lub wyrzuć listę informacji o postaci i zacznij od punktu I.

VII. Jeżeli udało ci się dotrzeć do tego punktu, to gratuluję. Moje szczere uznanie. Znaczy, że rzeczywiście potrzebujesz tej karty. W takim razie czytaj dalej.

VIII. Weź teraz czarny cienkopis (nie polecam piór, długopisów i zwykłych flamastrów) i popraw linie i napisy po ołówku. Potem wytrzyj ołówek by został tylko cienkopis.

IX. W wypadku gdy tworzysz kartę dwustronną po kroku VIII. prawdopodobnie cienkopis przebił na drugą stronę. Dlatego lepiej użyć papieru rysunkowego lub kartek z bloku technicznego o gramaturze powyżej 100 g/m2. Wyrzuć zniszczoną kartę i zacznij od punktu II., tylko tym razem nie zapomnij o odpowiednim papierze.

X. To już jest prawie koniec. Tak przygotowaną kartę możesz spokojnie kserować i używać na swoich sesjach. Proszę cię jednak, nie publikuj jej na Kartmistrzu.

XI. Jeżeli bardzo chcesz możesz też udekorować swoją kartę jakimiś akcentami. Najlepiej sprawdzą się rysunki, jakie wykonujesz podczas nudnych lekcji w szkole, dlatego polecam wykonać ostatni szlif właśnie tam.

XII. Możesz też w ostatecznosci zwrócić się do mnie o wykonanie profesjonalnej karty.


Ostatnia aktualizacja: 22-11-2016


« powrót | drukuj

© 2011 - 2017 Kartmistrz - Royal Letter Theme designed by Jagmin

ptb powered